
Verzoening en traumaverwerking
Doelbedrag
Waarom is dit project nodig?
In Bosnië en Herzegovina is formeel vrede, maar de gevolgen van de oorlog (1992-1995) zijn nog voelbaar. Veel mensen dragen trauma’s en schuldgevoelens met zich mee en er blijft sprake van verdeeldheid tussen bevolkingsgroepen. Christenen en lokale kerken willen meewerken aan heling en verzoening. Zij organiseren ontmoetingen en workshops, die onderling begrip en vriendschap bevorderen en kunnen helpen trauma’s te verwerken.
%20(2).jpg?width=575&height=288&crop=0%2C0%2C4000%2C2250&format=jpeg&dpr=1.0&signature=1a1d7b86641c91e6f04cecf5696a7b85ab75eb53)
Wat houdt het project in?
Protestantse christenen in Bosnië en Herzegovina voelen zich geroepen om bij te dragen aan initiatieven die heling en verzoening bevorderen. Deze initiatieven variëren van grootschalige bijeenkomsten tot kleinschalige, persoonlijke ontmoetingen.
Dit kan een gezamenlijke maaltijd zijn waarbij priesters, imams en rabbijnen aan tafel zitten, of een jongerenavond waar verschillende bevolkingsgroepen elkaar ontmoeten. Ook worden er workshops georganiseerd die mensen helpen om beter te communiceren, vreugde te hervinden en trauma’s te verwerken.
De focus ligt op persoonlijke verandering: mensen worden zich ervan bewust dat vrede klein begint, binnen gezinnen, families, dorpen en geloofsgemeenschappen. Deze inspanningen hebben als doel om persoonlijke en gemeenschapsbrede positieve veranderingen teweeg te brengen.
Impact
'We beseften dat we dingen gemeen hebben.'
Tijdens een jongerenactiviteit in Sarajevo ontmoette Ahmed* Luka*, een jonge Kroaat met een passie voor architectuur. Hoewel ze aanvankelijk terughoudend waren, raakten de twee in gesprek over hun gedeelde interesse.
Luka vertelde Ahmed over zijn familiegeschiedenis en hoe de oorlog hen had beïnvloed. Voor Ahmed was het hartverscheurend om dit persoonlijke verhaal van “de andere kant” te horen. De openheid van Luka inspireerde Ahmed om ook zijn eigen ervaringen te delen.
Dit gesprek veranderde hun beider perspectief. “We beseften dat we dingen gemeen hebben.”
(*Namen zijn veranderd om privacy redenen.)
Partner: Baptisten Unie Bosnië
Projectcode: BA.1.111 (bij bankoverschrijving vermelden)
IBAN: NL63 ABNA 0476 3954 29
.jpg?width=575&height=345&crop=0%2C0%2C4928%2C3264&format=jpeg&dpr=1.0&signature=9bdf9fcf4bad30fd5d3714ac70931ced9e581bc0)



